اخبار

مدیرعامل آبفای غرب استان تهران/آمادگی بهره برداری از پساب تصفیه شده برای بخش صنعت و کشاورزی

مدیرعامل آبفای غرب استان تهران/آمادگی بهره برداری از پساب تصفیه شده برای بخش صنعت و کشاورزی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب غرب استان تهران از آمادگی در بهره برداری از پساب تصفیه شده برای بخش صنعت و کشاورزی خبر داد.

مهدی اکبریان با اشاره به مشکلات کم‌آبی و افت منابع زیرزمینی در دشت شهریار، گفت: با توجه به اخذ مجوز تخصیص ۸۰ درصدی از محل پساب تصفیه شده توسط آبفای غرب استان تهران، امکان بهره‌برداری برای سرمایه‌گذاران وجود دارد .

اکبریان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب غرب استان تهران در جلسه ساماندهی پساب‌های شهرستان شهریار اظهار داشت: زمانی دشت شهریار ۴۱۰ میلیون متر مکعب از رودخانه بالادست تخصیص آب داشت که امروز حتی یک لیتر وجود ندارد و در رابطه با کشاورزی نیز در سال‌های پربارش آزادسازی‌هایی صورت می‌پذیرد.

او افزود: با توجه به کمبود بارش، بخش آزاد سازی آب در سال جاری تا کنون محقق نشده و با توجه به موضوع به ناچار برداشت بیشتری از منابع آبی زیرزمینی انجام می‌شود و لازم است  اقدامی اساسی در محدوده غرب استان تهران  به منظور جلوگیری ازآسیب های زیست محیطی و منابع آبی انجام داد.

مدیر عامل آبفای غرب استان تهران یکی از مهمترین این اقدامات را ساخت تصفیه خانه های فاضلاب عنوان کرد و افزود: با بازچرخانی آب و تصفیه فاضلاب می توان از پساب بدست آمده در بخش کشاورزی و صنعت استفاده کرد که خشبختانه با ساخت چندیدن تصفیه خانه و اجرای خطوط انتقال در شهرستان های غرب استان تهران قدم های ارزشمندی در این زمینه برداشته شده است.

 اکبریان در ادامه بیان داشت: در سال گذشته اختیار بهره برداری از پساب بدست آمده از تصفیه فاضلاب ها به شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور سپرده شد و تخصیص ۸۰ درصدی از محل پساب تصفیه خانه‌ها، برای استفاده در محل صنعت، کشاورزی، باغات و سایر توسط شرکت آب و فاضلاب غرب استان تهران اخذ شده است.

اکبریان با اشاره به عدم بهره‌برداری از پساب تصفیه شده در تصفیه خانه‌های شاهدشهر، قدس، ملارد و صفادشت گفت: برای این موضوع چندین بار مطابق قانون فراخوان داده شد تا سرمایه‌گذاران برای استفاده از این  پساب ها جذب شوند و با تمامی فرمانداران، شهرداران، روسای شوراهای اسلامی، اداره منابع طبیعی، شرکت شهرک‌های صنعتی و سایر ادارات غرب استان در این خصوص مکاتبه شده است و امیدواریم به زودی شاهد استفاده بهینه از این پساب ها باشیم.

اکبریان در پایان  اظهار داشت: تنها منطقه‌ای در استان تهران  که از منابع آب سطحی برای تامین آب شرب مردم استفاده بهره مند نیست  غرب استان تهران است که پس از پیگیری‌های فراوان این موضوع محقق شده و انشالله به زودی شهرستان‌های این منطقه به آب سطحی سد امیرکبیر متصل خواهند شد.

 

۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۴۸

اظهارنظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید