خانه تکانی و مدیریت مصرف آب

مشکل کم‌آبی و آلودگی آب آشامیدنی تأثیر گسترده‌ای بر روند افزایش مهاجرت، تغییر مشاغل و افزایش تنش‌های اجتماعی به وجود می‌آورد. ایران ازنظر منابع و وضعیت ذخایر آبی در آینده با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو خواهد شد و اگر جمعیت کشور افزایش یابد، در سال‌های آینده ازنظر تأمین آب در وضعیت بسیار بحرانی قرار می‌گیرد.
برای آنکه بتوان با این بحران مبارزه کرد باید به مدیریت یکپارچه منابع آب کشور، داشتن چشم‌انداز مدیریت مصرف آب در سال‌های آینده، اصلاح و تغییر روش‌های آبیاری کشاورزی، صرفه‌جویی در منابع آب در تمام بخش‌ها و اقدامات فرهنگی پرداخت. یادگیری مفاهیمی چون: آب خاکستری، آب مجازی، ردپای آب، صادرات آب و سایر مفاهیمی که ما را بااهمیت و کارکردهای آب آشناتر می‌سازد موجب استفاده خردمندانه از این سرمایه استراتژیک خواهد شد.
بی‌شک هر شخصی که بحران آب را عمیقاً باور نموده و خود را ملزم به رعایت الگوی صحیح مصرف فردی نماید، در هر جایگاه و موقعیت اجتماعی هم که باشد، همواره به حفاظت از این مایه حیات‌بخش فکر کرده و برنامه‌ای برای مدیریت مصرف آن خواهد داشت. بدون شک منابع محدود آب در کشورمان مجالی برای استفاده بی‌رویه و نادرست از آب در شست‌وشو‌های خانه‌تکانی باقی نمی‌گذارد. به‌گونه‌ای که تنها با دقت هر چه بیشتر در این زمینه است که می‌توان به نیازهای آبی سال آینده پاسخ داد و تنها با مسئولیت‌پذیری و همدلی همگانی می‌توان با دغدغه کمبود منابع آبی مقابله کرد.

 

روش برای خانه تکانی با مدیریت مصرف آب:7

  • قبل از اقدام به شستشوی هر چیزی از خود بپرسید که آیا شستن آن ضروری است یا فقط از روی عادت اقدام به شستن می‌کنید.
  • برای شستشو برنامه داشته باشید. اقلام هم‌جنس را می‌توان در کنار هم با میزان مصرف آب کمتری تمیز کرد.
  • شستن پرده‌ها و فرش‌ها را به کاربلدها بسپارید تا هم خسته نشوید و هم از آب تصفیه‌شده استفاده نشود.
  • در استفاده مجدد از آب خاکستری، هوشمند باشید و از آن در چرخه شستشو استفاده کنید، آبی که حاوی مواد شوینده شیمیایی نیست را، به مصرف گل‌ها و گیاهان خانگی برسانید.
  • از تجربه پیشینیان در راستای مدیریت مصرف آب بهره ببرید.
  • در تمیز کردن بالکن یا حیاط، از آب به‌عنوان جارو استفاده نکنید.
  • قبل از اقدام به شستن هر چیزی، به راهکار و ابزارهای موردنیاز آن فکر کنید.

خانه تکانی، زباله و آب مجازی

حرف از نو شدن سال که می‌شود خانه‌هایمان را می‌تکانیم، خریدهایمان را می‌کنیم و بعد زباله‌های آن را می‌گذاریم بیرون از خانه، بی‌آنکه بدانیم ارزش این پسماندها چقدر است؟
فاجعه درست از همین‌جا آغاز می‌شود. زمانی که در مدیریت شهری با کوهی از زباله روبرو شده‌ایم و نمی‌دانیم برای تولید هر وسیله، چقدر آب استفاده‌شده است، بر اساس مفهوم آب مجازی، برای این کوه زباله، میلیاردها مترمکعب آب ازدست‌رفته است. قبل از خرید، فهرستی از اقلام موردنیاز خود تهیه‌کرده و از خرید لوازم غیرکاربردی و تجملاتی، که به‌سرعت تبدیل به زباله می‌شوند اجتناب کنید.

 

اطلاعات خود را در خصوص مصرف آب مجازی محصولات بالا ببرید و به سه گام زیر عمل کنید:      

  • موقع خرید به میزان تولید زباله محصولات دقت کنید.
  • بازیافت مواد مختلف را در اولویت خود قرار دهید چون در فرآیندِ تولید، بسته‌بندی‌ها و کیسه‌های پلاستیکی متعدد، آب زیادی استفاده می‌شود.
  • بسیاری از اقلامی که برای ما زباله محسوب می‌شوند و قابلیت استفاده برای دیگران را دارند. چنانچه وسیله‌ای را نیاز ندارید برای استفاده مجدد در اختیار دیگران قرار دهید و یا در چرخه انتقال این لوازم به دست نیازمندان سهیم باشید.

و در آخر
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، همه برمی‌خیزند، من اگر بنشینم، تو اگر بنشینی، چه کسی برخیزد؟

 تغییر از من آغاز می شود...

هر سال با آمدن نوروز شاهد افزایش مصرف آب در مناطق شهری و روستایی هستیم و توصیه‌ها سمت و سوی ارشاد و راهنمایی برای صرفه جویی در مصرف آب به خود می‌گیرد.

 امسال با رسوخ ویروس منحوس کرونا در جامعه ما و لزوم شستن مکرر دست‌ها و سطوحی که احتمال آلودگی بیشتر دارند لزوم صرفه جویی در مصرف آب بیش از پیش ضرورت دارد.

هر سال در اسفند ماه با افزایش مصرف آب روبرو می شویم و این موضوع فشار زیادی را به شبکه توزیع آب وارد می کند، امسال با فراگیر شدن موضوع آلودگی به ویروس کرونا و لزوم رعایت موازین بهداشتی قطعا با افزایش مصرف بیشتری روبرو هستیم ، شهروندان با توجه به کاهش شدید منابع آبی و در پیش‌ بودن بهار و تابستان گرم سال آینده می بایست  از مصارف غیرضروری آب چشم‌پوشی کنیم.

همه می دانیم که شست و شوی فرش و قالیچه در منازل موجب هدر رفت حجم زیادی آب می شود و بهتر است، برای شست‌وشوی فرش‌ها از طریق قالیشویی ها اقدام نمود و برای صرفه جویی در مصرف آب از شستن دیوارها با آب شرب بپرهیزیم.

هنوز طلیعه سال جدید و فصل گرما نیامده شاهد افت فشار و قطع آب در برخی از شهرها هستیم.

 استفاده از فشار آب شیلنگ‌ها برای نظافت حیاط و پارکینگ منازل به جای بهره گیری از جارو و آب پاش، شستن خودرو با شیلنگ به جای استفاده از سطل آب، از جمله مصادیق بارز هدر رفت آب است که رعایت و انجام صحیح آن ها می تواند به حفظ وضعیت متعادل شبکه توزیع آب شهری کمک کند.

به منظور جلوگیری از افت فشار آب در شبکه سراسری و برخورداری همگان از جریان متعادل و مستمر آب در آستانه سال نو ضروری است تمامی شهروندان انجام  خانه تکانی و نظافت منزل خود را به آخرین روزهای پایانی سال موکول نکرده و از هم اکنون و در یک دوره زمانی تدریجی از آب برای مصارف ضروری خود استفاده نمایند.

بی شک مصرف آب در اواسط و پایان اسفند ماه افزایش می یابد که شایسته است شهروندان با در نظر گرفتن ساعات پرمصرف آب ، اصول صرفه جویی و بهینه سازی مصارف را مد نظر قرار داده و در استفاده از آب صرفه جویی کنند.

 

 

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.